Nawóz jest umiarkowanym wydatkiem w całkowitych kosztach produkcji ponoszonych w sadownictwie. Jednakże niesprawne techniki wykorzystywania nawozów obniżą efektywność ich wykorzystania przez drzewka. Stosowanie większych dawek w celu wyrównania strat nie jest rozwiązaniem, bowiem nieefektywne zastosowanie nawozów może również zakwaszać glebę, a w dłuższym okresie zatruwać wodę drenażową.

arkop actimag   

Nawozy w sadownictwie – efektywność użycia

Długoterminową odpowiedzią na właściwe użycie nawozów w sadach jest odpowiednie przemyślenie strategii ich stosowania, aby upewnić się, że jest ona tak wydajna, jak to jedynie możliwe – oczywiście biorąc pod szczególną uwagę warunki i możliwości. W znacznej większości sadów nawóz podawany jest otwarcie do gleby, rozrzucony blisko linii drzew bądź wprowadzany w ramach natryskiwania.

Przeważnie sadownicy wybierają nawóz na podstawie rozwiązań zdobytych z poprzednich lat. Bierze się także pod uwagę kwestię kosztów oraz rozpuszczalności w wodzie, jeśli wybrane nawozy w sadownictwie są poświęcone do fertygacji. Niemniej jednak innym aspektem niejednokrotnie pomijanym jest zdolność różnych nawozów i składników pożywnych do przemieszczania się w glebie. Ta ich reprezentatywna mobilność ma prawo mieć kolosalny wpływ na straty w kontekście wymywania, które mogą wynikać z nieodpowiednich technik stosowania nawozów oraz zarządzania nawadnianiem.

Sadownicy muszą w takim razie być świadomi rozpuszczalności nawozów w wodzie pamiętając jednak, iż zdolność nawozu do rozpuszczenia w wodzie nie zawsze jest jedynym solidnym wskaźnikiem dyspozycji przemieszczania się nawozu czy też jego składników w glebie.